Už na Lomboku jsme měli chuť vyšlápnout si na sopku Rinjani (3726m), ale bohužel jsme na to neměli potřebné vybavení. Proto jsme byli velmi mile překvapení, že i na Bali si můžete dát treking, ale bez nutnosti nějaké speciální výbavy.

Co je dobré vědět před výstupem

Cena a rezervace:

– přes internet 1625 Kč

– agentura (uvidíte je na každém rohu) 450* IDR (810 Kč)

– místo, ve kterém jste ubytovaní 250 IDR (450 Kč)

Časová náročnost: 5 hodin trekingu

Vybavení: Baterka, botasky, mikina, legíny, kluci můžou mít i kraťasy

Období: nejvíce turistů je tam sezóně červenec – říjen

Organizace výletu na Batur

Výstup na sopku Batur si můžete rezervovat na internetu, ale tuto možnost určitě nedoporučuji, protože je to jedna z nejdražších. Další možností je rezervace u pouličních agentur. Tyto agentury Vám za tento výlet navrhnou cenu 650 IDR a vy se během smlouvání dostanete na 450  IDR, ale jak vidíte, tak i to je vysoká cena! My jsme si rezervovali výlet přes naše ubytování a usmlouvali jsme cenu na 250 IDR.

V ceně je zahrnuto:

vyzvednutí z hotelu (pokud jste ubytování v Ubudu, tak to bude cca ve 2 h ráno, Denpasar v 1 h ráno)

odvoz k sopce

snídaně (chleba, máslo, marmeláda, banán, čaj)

malá láhev vody)

baterka)

místní průvodce (měl by být anglicky mluvící)

návštěva kávových plantáží a ochutnání Luwak coffee
Pokud si řeknete, tak vás řidič odveze i sem. Určitě stojí za podívání.

návštěva jezera Batur
Jestli Vám zbyde energie můžete zkusit řidiče požádat o odvoz k jezeru Batur a vykoupat se.

Průběh výletu na Batur

Protože jsme byli ubytování přímo u Ubudu, tak nás mini bus vyzvedl ve 2 h ráno. Majitel hotelu nám řekl, že pojedeme se skupinkou lidí, ale nakonec tam byl jen jeden pár. Cesta autem trvala něco přes hodinu, takže jsme si ještě trochu pospali. Řidič nás zavezl do místní „restaurace“, řekla bých spíše stánek s občerstvením, kde jsme dostali čaj a smažený banán. Potom nám dali ještě vodu a krabičku s chlebem, máslem a marmeládou. Pokud máte nějaké speciální stravovací návyky, tak si raději zabalte vlastní svačinu 🙂 Během pár minut začaly přijíždět další a další auta s turisty. Přesunuli jsme se na parkoviště pod sopkou, řidič nám představil našeho průvodce, dostali jsme baterky a mohli jsme vyrazit 🙂

Na letáku je napsáno, že si máte vzít teplé oblečení, ale na začátku cesty jsme se teda pořádně zapotili 🙂 Teplé oblečení se bude hodit, ale spíše až na vrcholu, kde hodně fouká. Stezka bude místy písčitá nebo kamenitá. Já jsem ji zvládla v obyčejných teniskách, jedna holka dokonce v balerínkách 🙂 Určitě doporučuji pevnou obuv, po výšlapu budou boty hodně, ale hodně zaprášené 🙂 Cesta nahoru trvá cca 2 hodiny. Jde se v řadě s ostatními turisty, a tak se držíte i hromadného tempa ostatních. Musím říct, že výšlap za tmy s baterkami mě bavil hrozně moc 🙂 Hezký pohled je když už jste v určité výšce a podíváte se dolů a vidíte jen řadu světýlek od baterek ostatních turistů.

Hlavním cílem výšlapu je vidět východ slunce, který je z vrcholu sopky opravdu úžasný. V jednu chvíli jsme viděli východ slunce a měsíc zároveň. Z vrcholu sopky vidíte také na přilehlé jezero Batur. Na vrcholu si můžete koupit čaj, kávu nebo malé občerstvení. Po východu slunce jsme se vydali po vyšlapané cestičce kolem celého kráteru. Viděli jsme dokonce místa, ze kterých sálala horká pára. Když mi průvodce říkal, že tam místní vaří, tak jsem si myslela, že si ze mě dělá legraci. Ale nedělal 🙂 Přišli jsme na místo, kde zrovna dokončovali vajíčko na tvrdo a grilovaný banán. Vše bylo vložené přímo do kráteru a tam se vařilo. Procházka okolo kráteru je opravdu úžasná, protože máte nádherný výhled na místní vesnici a pole.

Cesta dolů už je mnohem rychlejší a méně náročná. Navíc jste plní energie z úžasného zážitku, který se Vám jen někde nenabízí. Cestou dolů už svítí sluníčko, takže si vezměte do batohu kraťasy a tričko s krátkým rukávem.

Sopka Batur 1717 m - pohled z vrcholu

Sopka Batur 1717 m – pohled z vrcholu

Kávové plantáže

Bylo teprve 8 h ráno když jsme skončili treking, tak jsme poprosili řidiče, aby nás vzal na kávové plantáže. Cesta tam trvá asi 15 minut autem od sopky Batur. Tam se nás ujal průvodce a provedl nás kávovými plantážemi.

Co tam můžete vidět:

  • zvířatko Luwak
  • tradiční přípravu kávy
  • různé druhy kávy
  • krásný výhled z terasy
  • ochutnávka káv
  • ochutnávka čajů
  • příprava kávy Luwak
  • koupit si čaj nebo kávu

Luwak coffee kavove plantaze

Ano, tohle jsou exrementy Luwaka 🙂

Vstup tam nebyl žádný, ale všichni byli moc milí, takže je asi na Vás jestli si tam dáte kávu a potom necháte nějakou korunu navíc 🙂

Pokud Vás výlety na sopky zaujaly, tak můžete zkusit sopku Agung – 3127m, na které už bude ale opravdu zima 🙂 Výšlap na tuto sopku si můžete rezervovat stejným způsobem, jen cena je vyšší, protože se jedná o delší výlet.

*Měna IDR je uváděna v tísících.